Quantcast
Channel: Kvalitní a zajímavé články » osevo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Výzkumný ústav rostlinné výroby v Piešťanech

$
0
0

Výzkumný ústav rostlinné výroby v Piešťanech na Slovensku (dále VÚRV Piešťany) byl zřízen Vyhláškou ministra zemědělství č. 71/1951 / ÚV ze dne 3. 5. 1951 s účinností od 1. 3. 1951 pod názvem „Oblastní resortní výzkumný ústav rostlinné výroby“ v Borovce u Piešťan (od r. 1956 jsou sídlem ústavu Piešťany). Ústav současně převzal hospodářství v Borovce o výměře 410,41 ha zemědělské půdy. Ústav od svého vzniku prošel několika organizačními změnami, přičemž jeho součástí byly i experimentálně báze v Borovce, Hurbanovo – Sesíleši, Ľubietová a Medziháji.

Organizačně byl ústav v roce 1951 pobočkou Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni s působností pro Slovensko. V roce 1953 přešel do Slovenské akademie věd (SAV) v Bratislavě, v roce 1959 do Pobočky Československé akademie zemědělských věd v Bratislavě, v roce 1962 do Ústředí zemědělského výzkumu při pověřenectvu SNR pro zemědělství v Bratislavě av roce 1968 do České zemědělské akademie (SPA) . Od zániku SPA byl ústav přímo řízen XI. oborem Ministerstva zemědělství a výživy ČR.
V souladu s dlouhodobou koncepcí zemědělského výzkumu na Slovensku se VÚRV v letech 1954-1962 podílel na vytváření nových specializovaných vědecko-výzkumných pracovišť a vědeckých institucí, když z jeho některých útvarů a pracovních kolektivů byly postupně vytvořeny Laboratoř ochrany rostlin (1954, později Ústav experimentální fytopatologie a entomologie SAV v Ivanka pri Dunaji), Laboratoř pedologii (1960, v současnosti Výzkumný ústav pedologii a ochrany půdy v Bratislavě), Výzkumný ústav kukuřice v Trnavě (1962, v současnosti Zeainvent, sro Trnava) a Výzkumný ústav luk a pastvin ve Slovenské  Banské Bystrici (1962, v současnosti Výzkumný ústav travních porostů a horského zemědělství jako součást CVRV).
V roce 1964 se ústav stal celostátním gesčným výzkumným pracovištěm pro polní pícniny a jediným výzkumných pracovištěm pro ovocné dřeviny na Slovensku. V roce 1970 byl ústav rozdělen na čtyři plodinové útvary (sektory): pro polní pícniny, obiloviny, ovocnářství a zelinářství, které se členily na oddělení podle vědních oborů.
V roce 1977 byl VÚRV Piešťany v souladu s rozhodnutím nadřízených orgánů zajistit propojení výzkumu se šlechtěním a semenářství organizačně začleněn do Výrobně-hospodářské jednotky (VHJ) SLOVOSIVO, vědecko-výrobního sdružení pro šlechtění a semenářství. Současně bylo k ústavu přičleněných 9 šlechtitelských stanic (dále SS): Sládkovičovo, Solar, Horná Streda, Radošina, Špačince (dříve Borovce), Vígľaš-Pstruša, Malý Šariš, Levočské Louky a Třebíč. Ústav se tak stal největší institucí pro výzkum a šlechtění na Slovensku.
V rámci reorganizace byly v roce 1977 z VÚRV Piešťany vyčleněny dva velké útvary – pro výzkum a šlechtění ovocných dřevin a zeleniny az nich vytvořené samostatné ústavy – Výzkumný ústav ovocných a okrasných dřevin v Bojnicích (v současnosti Výzkumný ústav ovocných a okrasných dřevin, as Bojnice) a Výzkumný ústav zeleniny v Hurbanovo.
Na základě rozhodnutí ministra zemědělství a výživy ČR byl VÚRV Piešťany od 1. 1. 1989 vyčleněn ze struktury VHJ Slovosivo a stal se příspěvkovou organizací přímo řízenou Ministerstvem zemědělství ČR. Současně bylo od ústavu oddelimitovaných šest z devíti šlechtitelských stanic av rámci ústavu zůstaly jen SS Malý Šariš, Vígľaš-Pstruša (později byly převedeny na Výzkumně-šlechtitelské stanice) a Špačince (k 1. 1. 1997 byla SS sloučena s účelovým hospodářstvím Borovce do Výzkumně -šľachtiteľskej stanice se sídlem v Borovce a následně k 1. 1. 2005 přetransformována na Výzkumné pracoviště Borovce). K 1. 1. 2005 byly k VÚRV přičleněny VÚTPHP Banská Bystrica a Oblastní výzkumný ústav agroekologie Michalovce pokud 1. 1. 2006 i Výzkumný ústav vinohrad a vinařský Bratislava.
Od 1. 1. 2006 se rozhodnutím MP SR VÚRV Piešťany stal součástí Slovenského centra zemědělského výzkumu se sídlem v Nitře a od 1. 2. 2009 je součástí státní příspěvkové organizace Centrum výzkumu rostlinné výroby Piešťany, přímo řízené Ministerstvem zemědělství ČR.

V současnosti je výzkumná činnost VÚRV Piešťany v oblasti technologického výzkumu prioritně zaměřena na: regulování faktorů podmiňujících a ovlivňujících kvantitu a kvalitu úrody hlavních polních plodin; udržitelné zlepšování a optimalizování pěstitelských systémů a technologií v rostlinné výrobě, včetně integrovaných, alternativních a ekologických forem; udržitelnou produkci biomasy a způsobů jejího využití pro energetické a nepotravové účely; ekologizaci a biologizáciu rostlinné výroby a na výzkum vlivu a důsledků klimatických změn na průběh produkčního procesu rostlinné výroby a možnosti adaptace zemědělství na tyto změny.
V oblasti genetického-šlechtitelského výzkumu se VÚRV zaměřuje na kvalitní analýzu genotypů a fenotypů rostlin, vztahy mezi nimi a tvorbu nových biologických materiálů se zlepšenými vlastnostmi s využitím progresivních metod; biotechnologické postupy aplikovatelné v rostlinné výrobě a zemědělství, včetně modifikací genomů rostlin; geneticky podmíněnou toleranci a rezistenci rostlin proti nepříznivým faktorům prostředí; zlepšování kvality, bezpečnosti a funkčnosti potravinových zdrojů a na testování geneticky modifikovaných rostlin.
VÚRV Piešťany zabezpečuje av podmínkách České republiky koordinuje shromažďování, studium, ochranu a využití genofondu rostlin pro zemědělství a výživu (na VÚRV je vybudována Genová banka semenných druhů plodin České republiky) a současně zkoumá mimoprodukční a krajinotvorné funkce rostlinné a zemědělské výroby.
Současně ústav zajišťuje transfer a realizování poznatků a výsledků výzkumu a vývoje do praxe, poradenskou, hodnotící a projektovou činnost, přípravu strategií, prognóz, koncepcí, expertíz, studií, návrhů a syntéz v oblasti všeobecné a speciální rostlinné výroby, získávání, poskytování a šíření vědecko -TECHNICKÉ informací, ediční a informační činnost, národní a mezinárodní vědeckotechnickou spolupráci, vzdělávací činnost a další aktivity.
Výzkumná činnost ústavu je prioritně orientována na obiloviny a olejniny, následují polní pícniny, luštěniny a některé speciální plodiny. Výzkumně-šlechtitelské stanice VÚRV Vígľaš – Pstruša a Malý Šariš šlechtí ozimou pšenici, oves, tritikale a mák.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles


GHOST Lector 3 LC – test


Papírová bankovka 100 kč , rok 1993, série A12


5000kc, r. 1999, B04, B18.


VIDEO: Pokládka desek z pěnového skla pod obvodové zdi


Podzemlje - epizoda 20


Kaspersky - Problém s instalací


VEŘEJNÁ VYHLÁŠKA, oznámení o možnosti převzít písemnost - ATCHUTHAN Ankita


[ROM][13.0] LineageOS 20 Unofficial for Veux [Stable][20230418]


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


PF 2023


More lasky 69 diel


Bazar:: Re: Prodam sumamed 500 mg 3 tablety + zinnat 500 mg 10 tablet


Hair inspirace: Balayage


Od: Martina


Passat 1.9 TDI 81 kW synchro-nestartuje


LP- HELMUTOVA STŘÍKAČKA - Helmut & Hilda RARE - 2 500


Pardubice vs Trinec 24.04: 1 000


LARA FABIAN čtyři lístky sezení 17.4. Praha 02 Universum: 3 490


CD Extip - Kraken - 1 500


Re: Mohli by ste mi ohodnotiť túto mincu ?